Soya Fasulyesi Tohumu

Dünya üzerinde soya üretiminin %50 sini Amerika üstleniyor. Akabinde Brazilya , Arjantin ve Çin gelmektedir. Türk kültüründe de sağlam yer edinmeye başlamıştır.

Soya içerisinde 8 gerekli amino asidi içeren tek besindir. Tam bir protein deposudur. Protein oranı ve B1 vitaminiyle kırmızı etle yarışmaktadır. Sayanın 100 gr mından alınan besinle insanların günlük lif ihtiyacının %25 ini karşılamaktadır.

Soyadan soya sütü,unu sosu,peyniri,filizi,eti,benzin,filizive mürekkebi yapılmaktadır.

Ülkemizde soya üretiminin %85 ini Çukurova Bölgesi yapmaktadır. Ege , Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde de ekimi yapılabilir,

 

Soya fasulyesinden dekara 8-10 kg tohum ekilir. Sıra üzeri 5 cm olmalıdır. Sıra arası 70 cmdir. İkinci üründe 3-4 cm olmalıdır. Soya fasulyesi tohumu 1. Ürün olarak Ege ve Akdeniz bölgesinde Nisan ayının 15 inden sonra ekilir. İkinci ürün olarak Haziran ayında tahıl hasatından sonra ekilir. Diğer bölgeler için de ekim zamanı 1. Üründe Mayıs – Hazirandır,

Soya hasadı biçerdöverle yapılır. Soya fasulyesi tohumunun dekara verimi birinci üründe 450-550 kg , ikinci üründe 350-450 kg dir., Soya tanelerinde %40-45 protein %18-20 yağ vardır. Soya küspesinde de protein oranı ortalama % 46 'dır. Soya baklagillerden olduğu için toprağa bıraktığı azot ekilecek ürünlerde yüksek verim sağlar.

Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin için de soya fasulyesi ve soya küspesi çok önemli bir yem kaynağıdır.

Soya Fasulyesinin Faydaları

  • Cilt sorunlarını çözmeye yardımcı olur.
  • Diyabetten korur.
  • Kabızlık sorununa karşı doğal bir çözücüdür.
  • Metebolizmayı düzenler.
  • Kanserle mücadele eder.
  •  

Soya fasulyesi tohumu fiyatlarını öğrenmek ve soya fasulyesi çeşitleri hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis