Karpuz Tohumu

Dünya karpuz yetiştiriciliğinde Türkiye Çin'in ardından gelerek 2. sıradadır.Ülkemiz dünyada %20 gibi büyük bir karpuz üretim payına sahiptir.

Karpuz sıcak mevsimi seven bitki olduğundan ekimi yapılan bölgede don olayının olmaması gerekmektedir. Karpuz tohumunun ekimi yapılacağı zaman toprak sıcaklığının 12 derecenin üzerinde olması gerekir.

Karpuz tohumunun ekileceği toprak kültüvator ile sürülmüş olmalıdır. Ekim derinliği 4-5 cm olarak ayarlanmalıdır. Erkenci karpuz ekiminde karpuz fidesi kullanılabilmektedir. Karpuz tohumu özel olarak hazırlanan 1-2 adet karpuz tohumu da kullanılan bir harç ile de ekilebilir. 1-15. ay içerisinde dikime hazır hale gelen fideler sora arası 2 m sıra üzeri 75 cm olarak dikilmelidir.

Karpuzun hasat zamanı saptaki değişimler kontrol edilerek anlaşılır. Olgunlaşma dönemini tamamlamış karpuz daha hafif, kabuğu parlatır. Her kök 2-5 arası meyve verir.

Hasat sonunda dekardan 5-6 ton karpuz, kabak aşılı ise 12-14 ton karpuz hasat edilir.

Karpuz Tohumu Çeşitlerimiz:

-Washington

-Crimson Sweet

En iyi karpuz tohumu hangisi öğrenmek için firmamızdan bilgi alabilirsiniz. Yüksek verimli, kaliteli, sertifikalı karpuz tohumu çeşitlerini satışa sunmuş bulunmaktayız. Hibrit karpuz tohumu çeşitleri, erkenci karpuz çeşitleri, karpuz çeşitleri, karpuz çeşitleri isimleri, karpuz tohumu nasıl ekilir konularında bilgi almak, detaylı görüşmek ve sipariş vermek için Torunoğlu Tohumculuk iletişim hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis