Çeltik Tohumu

Dekara çeltik tohumunda iri ya da ufak daneli olmak üzere 15-20 kg tohum atılmalıdır. Çeltik tohumları 2 gün evvel su içerisine koyup önçimlenmeye bırakılır. Çeltik tohumunu yanıklık hastalığına önlem olması için funpusit ile ilaçlanmalıdır.

Çeltik tohumunu beyaz uç nematoduna karşı ön çimlenme öncesi suyun sıcaklığını 55-60 dereceyi buldurup 10 dakika suda tutulması gerekir. Çeltik tohumunun ekimini yapmadan önce su sıcaklığının en az 12 derece olmasına ve hava sıcaklığının 18-35 derece aralığında olmasına dikkat etmek gerekir.

Çeltik gelişme evresine geldiğinde tavalradaki suyun yüksekliği 15 cm olmalıdır. Hasat zamanının geldiği çeltik sakımları %80 saman rengi olduğundan ve alt bölümündeki taneler sert mum kıvamından anlaşılır.

Çeltik tohumu 125-130 günde olgunlaşma dönemini tamamlar. Çeltik tohumundan dekardan alacağınız verim çeşitlerine göre değişiklik göstermekle beraber 750-1350 kg civarındadır.

Satışını yapmakta olduğumuz sertifikalı çeltik tohumlarımız şunlardır:

-Osmancık 97

-Efe

-Paşalı

-Edirne

-Kale-

-Yatkın

Çeltik tohumu fiyatı, çeltik çeşitleri ve özellikleri, çeltik yetiştiriciliği, satılık çeltik tohumu hakkında bilgi almak için firmamıza iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz. 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis