Yonca Tohumu

Yonca tohumu

Yonca tohumunu çiftci niçin ekmeli ? Yonca 7 yıllık uzun ömürlülü bir yem bitkisidir.Yonca 7 yıl boyunca biçilir.Yoncanın besin değerleri bir çok yem bitkisinden açık ara öndedir.Yoncanın hazmı zor değildir.Yonca bitkisi yem rasyonlarının vazgeçilmezidir. Yonca yetiştiriciliği ülkemizde ve dünyada iyi para kazandırmaktadır. Ülkemizin ve dünyanın tamamında yetişebilmektedir.

Yonca tohumu satışında Torunoğlu Tohumculuğun önceliği kaliteli en iyi yonca tohumu tedariği ve müşteri memmuniyetidir.En verimli yonca tohumlarını Torunoğlu Tohumculukda bulabilirsiniz.İthal yonca tohumu çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak için bizi arayınız. En verimli yonca tohumu hangisidir diye soruyorsanız bölgenizi söyleyin size sertifikalı ithal ve yerli yonca tohumlarımızdan gönderelim.Firmamızda satışı yapılan ithal ve yerli yonca tohumu çeşitleri şu şekildedir.

  

Fito Labella yonca tohumu

Prosementi yonca tohumu

Kayseri yonca tohumu

Sunter yonca tohumu

Elçi yonca tohumu 

Gea yonca tohumu

Banat yonca tohumu

Latorre yonca tohumu

Golden west blue ace yonca tohumu

Dimitra yonca tohumu

Ezzelina yonca tohumu

Emiliano yonca tohumu

Fito victoria yonca tohumu

Optimus yonca tohumu

SHN  yonca tohumu

Plato yonca tohumu

Kayseri kaval yonca tohumu

Peru sunter yonca tohumu 

Bilensoy yonca tohumu 

Nimet yonca tohumu

Frigos yonca tohumu 

Alexis yonca tohumu

Planet yonca tohumu

Peru yonca tohumu

Yem bitkilerinin kraliçesi olarak bilinen yonca dünyada en çok ekilen, ülkemizde de her bölgede yetiştiriciliği yapılan bir yem bitkisidir. Her sene artan devlet desteklemesi vardır.

Yonca tohumundan dekara 4-5 kg ekilir. Ekim mibzer ile yapılacak ise dekara 2.5-3 kg tohum yeterli olur. Ekim derinliği 1.5 - 2 cm'dir. Ekim zamanı ilkbahar ve sonbahardır. Aşırı soğuk iklimlerde ilkbahar ekimi yapılmalıdır.

Ekerken dekara 25-30 kg 15-15-15 kök gübresi atılır.  Azotlu üst gübresine ihtiyaç yoktur ancak kış başlangıçlarında kök gübresi kullanılması yararlıdır. Yağmurlama ve salma sulama ile sulanabilir. Yağmurlama ve salma sulama ile sulanabilir. Yağmurlama daha iyi sonuç verir. aşırı sulama ve göllendirme yapılmamalıdır.

Yonca tohumu çeşitleri hakkında bilgi almak ve en verimli yonca yonca tohumu çeşitlerini öğrenmek için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Her bölgeye, her iklime uygun yonca tohumlarımız mevcuttur. Sahil yoncaları, kır yoncaları, kayseri yoncası, peru yoncası, sıcak iklim yoncası, soğuk iklim yoncası..

Yoncada 8-10 m kök atma özelliği vardır. -50 'C'den +60'C 'ye kadar geniş bir iklim yelazesine uyumluluğu vardır. Yonca yetiştiriciliğinde iklime uygun yonca seçimi çok önemlidir. Bulunduğunuz bölgenin iklimine uygun sertifikalı yoncaları Torunoğlu Tohum'dan temin edebilirsiniz.

Yonca tohumu çeşitlerimiz yüksek verim ve kaliteye sahip, ithal ve sertifikalılardır. Yonca tohumu fiyatları, bölgenize uygun yonca çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.

Yonca hasatının yaz aylarında yapılması daha müsaittir. Ülkemizde özellikle İç Anadolu'da (Ankara- Konya yöresinde) kuru ot, yonca balyası üretim ve ticareti oldukça yaygınlaşmıştır. Yonca balyası fiyatları da dolayısıyla artış göstermiştir.

Yonca hasat zamanı %10 çiçeklenme dönemidir.  Bir biçimde dekardan 1-3 ton yeşil, 300-800 kg kuru ot sağlanabilir. Toprağın verim özelliklerine göre 15-25 balya alınabilir. %12-%14 nem değeri kurutma için uygundur. Yoncada bulunan proteinin %75'i yapraklarında olduğundan balya yapımı aşamasında yaprak kaybı yaşamamak önemlidir. Yonca biçildikten sonra çabucak kurutulup kaldırılmalıdır. Yonca kuru otla beraber slaj yapımına da uygundur. Yüksek süt ve besi artışı sağlayan yonca slajını hayvanlarınız severek tüketir.

Yoncadan her yıl İç Anadolu'da 4-5 , kıyılarda 8-9 biçim yapılabilir. En verimli yılı 3. yıldır. 7 yıla kadar tarlada kalan yoncanın verimi 3. yıldan sonra giderek azalır.

Ülkemizin her bölgesine uygun, verimli yonca tohumlarımız mevcuttur. Sertifikalı yonca tohumlarını Türkiye'nin her yerine en geç 2 gün içerisinde ulaştırıyoruz. Yonca tohum fiyatları, yonca çeşitleri, yonca ekimi hakkında bilgi almak , sipariş vermek için: Tel: 0322 239 8808 - GSM: 0532 266 4041- 0530 300 5273- 0555 997 5075 numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Torunoğlu Tohumculuk ekimlerinizin her aşamasında yanınızdadır. 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis