Buğday Tohumu

Hem dünyada hem ülkemizde yetiştiiciliği en çok yapılan tarla bitkisi buğdaydır. Buğdayın birçok çeşidi ıslah edilmektedir. İnsanın temel gıdalarının başında gelir. İklim seçiciliği olmadığından her bölgede rahatlıkla yetiştirilebilir. Buğday tarımına Anadolu'da çok önceleri başlanmıştır.

Buğdayın birçok çeşidinin olması dolayısıyla her bölgede iklim ve toprak uyumluluğu gösterebilmektedir. Ülkemizde de birçok çeşidi ıslah edilmekte ve özellikle Anadolu'da yerel buğday çeşitleri yer almaktadır. Buğday tarımı açığının yok edilmesi , buğday ithalatının önüne geçilmesi adına bu gen kaynaklarımızın kullanılması, yerel çeşitlerin üretilmesi çok önemlidir.

Tek yıllık tarla bitkisi olan buğday 3 çeşittir: Kaplıca grubu, ekmeklik buğday, makarnalık buğday. Hayvan yemi olarak buğday kaplıca grubundan olup bazen bulguru da yapılmaktadır.

Buğday sonbaharda ekilir, yaz mevsiminde hasat edilir. En erken hasat Çukurova'da , en geci ise Doğu Anadolu'da yapılmaktadır.

Buğday Verimindeki Önemli Faktörler:

1-Çeşit Seçimi

2-Yağış Durumu ve Sulama

3-Gübreleme

4-Hastalıklar

5- Toprak verimi ve Bakım

6-Yabancı Ot

Buğday Hastalıklarından Bazıları Şunlardır:

+Sürme(Kör)

+Sarı Pas (Kınacık)

+Kahverengi Pas

+Kara Pas

+Rastık

+Buğdayda Kök ve Boğaz Çürüklüğü

Buğday Zararlıları

+Süne

+Kımıl

+Ekin Bambulu

+Ekin Güvesi

+Ekin Kurdu

+Çekirge

Sertifikalı buğday tohumu ile sulak arazide 600-1000 kg, kurak arazide 350-500 kg buğday verimi alabilirsiniz. Yüksek verim ve kaliteli hasat için sertifikalı buğday tohumu kullanılmasını tavsiye ederiz.

Her bölgeye, her iklime uygun sertifikalı buğday tohumu çeşitlerimiz mevcuttur. Makarnalık ve ekmeklik buğday çeşitlerini satışa sunmuş bulunmaktayız. En yüksek verimli, kaliteli en önemlisi sertifikalı buğday tohumu fiyatları öğrenmek  için Torunoğlu Tohum ile irtibata geçiniz.

Sertifikalı buğday tohumu çeşitleri, tigem buğday tohumu çeşitleri, sert buğday çeşitleri, yeni buğday çeşitleri, glosa buğday tohumu, buğday tohumu faydaları konularında detaylı görüşmek için bizi arayın.

Tel: 0322 239 8808 - GSM: 0532 266 4041 - 0530 300 5273 - 0555 997 5075


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis