Mercimek Tohumu

Latincesi Lens Culinaris'dir.

Baklagil grubundan olan mercimek insan gıdaları arasında önemli bir yere sahiptir. Kışlık yeşil mercimek Doğu Anadolu ve Batı Geçit Bölgeleri'nde yetiştiriciliği yoğunken, kırmızı mercimek Güneydoğu Anadolu'da yaygın şekilde yetiştirilir.

Verimi yüksek, kaliteli, sertifikalı kışlık ve yazlık mercimek geliştirmek için Araştırma Enstitüleri çalışmalar yapmaktadır.

Kışlık serifikalı  (tescilli) mercimek tohumu çeşitleri: Fırat-87, Kayı-91, Sazak-91, Seyran, Kafkas, Çiftçi, Özbek.

Yazlık sertifikalı (tescilli) mercimek tohumu çeşitleri: Sultan-I , Malazgirt-89, Erzurum 89, Alidayı, Meyveci 2001.

Yazlık mercimek Mart- Nisan aylarında ekilir. Kışlık mercimek ise Güneydoğu Anadolu'da Kasım, Geçit bölgelerinde ekim ayında ekilir.

Dekara ekimi tohum iri danelipul mercimek ise 14-15 kg, yazlık mercimek ise 10-12 kg ekilir. Kışlık mercimek verimi yazlık mercimeğe nazaran %50 oranında daha yüksek verim gösterir. Mercimek tarımında yabancı ot mücadelesi için ilk yağmurdan sonra sürüp ekim yapılması gerekir.

Dekara verim sulak arazilerde 200 kg, kural arazilerde 120-150 kg civarındadır. Mercimek hasadı geldiği, mercimek renginin limon sarısına gelmesinden ve parmak arasında ezilme göstermemesinden anlaşılmaktadır. Elle ya da tırpanla biçilip yığınlar halinde 5-6 gün kurumaya bırakılır. Ardından hasat tamamlanır.

Mercimek ziraati Türkiye'de en fazla Güneydoğu Anadolu'da yapılır.

Mercimek hasatı ardından kalan sapları saman yapılarak kaba yem olarak değerlendirilebilir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu şekilde elde edilen kaba yem hayvan besiciliğinde oldukça kıymetlidir.

Yeşil mercimek tohum fiyatı, kırmızı mercimek tohumu fiyatı, yeşil mercimek tohumu temini, mercimek tohumu özellikleri, mercimek tohumu dönüme ne kadar verir, mercimek ekimi, mercimek yetiştiriciliği, satılık mercimek tohumu için bilgi almak ya da detaylı görüşmek için lütfen bizi arayın.

Tel: 0322 239 8808 GSM: 0532 266 4041 -0530 300 5273 - 0555 997 5075

-


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis