Sorgum Sudan Otu

Sorgum sudan otu melezi tek yıllık, mevsimlik bir yem bitkisidir.Sorgum sudan otu ekim zamanı ilkbahar ve yaz başıdır.Nisandan ağustos ayına kadar ekim yapabilirsiniz.Mısır gibi sıcağı seven bir bitkidir.

Dekara ortalama 3-4 kg tohum gider. Sorgum sudan otu otlatmak veya yeşil gübre için ekilecekse 60-70 cm sıra aralığı, 6-7 cm sıra üzeri mesafe olmalıdır. Eğer yeşil ot veya kuru ot olarak kullanılacak ise 45 cm sıra arası, 5-6 cm sıra üzeri mesafe olmalıdır. Tohum miktarı da dekara 4-5 kg olmalıdır.

Sorgum sudan otu melezi büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarınıza yedirebilirsiniz.Atlara yedirilmesi pek uygun değildir.Sorgum sudan otu ile besleme de bazı önemli hususlar vardır. Sorgum sudan otu melezinde bulunan asit zehirlenmelere neden olabilir.Ancak bu asit 70cm’de etkisini kaybetmektedir.İlk biçimi  70cm’den sonra yapmalısınız ilk biçimden sonra böyle bir şart yoktur.

Sorgum sudan slajlık soya fasulyesi ile beraber ekilebilir. Böylelikle proteini çok yüksek bir silaj elde edilebilir. Bu hayvanlarda mükemmel et ve süt artışına sebep olur.

Sorgum sudan otu melezi otlatılarak, yeşil yedirerek yada slaj yaparak hayvanlarınıza yedirebilirsiniz.Sorgum sudan melezi otu bitkisi sorgum bitkisinden daha çok ot ve besin değerine sahiptir.

Sorgum sudan otu verimi mevsiminde 3-5 defa biçim yapabilirsiniz.45 günde ilk biçime gelen sorgum sudan otu dekardan 6-14 ton arası yeşil ot vermektedir.Sorgum sudan otu ekiminin nasıl yapıldığına dair telefon desteği sağlamaktayız.

Sorgum sudan otu ile devlet desteklemesi alabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak ve sipariş vermek için iletişim numaralarımızdan firmamıza ulaşabilirsiniz. Tel: 0322 239 8808 GSM: 0532 266 4041 - 0530 300 5273 - 0555 997 5075


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis