Hayvan Pancarı Tohumu

Hayvan pancarı yumrulu ve yapraklardan oluşan tek yıllık bir yem bitkisidir.Pancardaki ağırlık yumru kaynaklıdır.Dış görünüş olarak yumrulu yem şalgamına benzer ancak şalgamda asıl ağırlık yaprak kaynaklıdır ayrıca yumrulu yem şalgamı şekersiz,hayvan pancarı şekerlidir.

Hayvan pancarı şeker pancarı ile de benzerlik gösteririr.Hayvan pancarı yetiştiriciliği Ülkemizde sınırlıdır.

Ekimi;Hayvan pancarı dekara 2kg olarak ekilir. Nemli , serin iklim bitkisidir.Toprak seçiciliği yoktur fakat tuzlu topraklarda yetişmemektedir. Mart-Nisan aylarında ekilir. Ekimde 50-60 cm sıra aralığı , 30-35 cm sıra üzeri olmalıdır. Ekim derinliği 2-3 cm olarak ayarlanmaktadır.

Yazlık ekim yapıldıysa kış gelmeden , soğuk hava başlamadan hasat edilmelidir. Kışlık olarak ekildiyse Mart-Nisan ayları hasat zamanıdır.Hayvan pancarında yumruyla birlikte yaprakları ile de hayvanlarınızı besleyebilirsiniz. 

Hayvan pancarını hayvanlarınız severek yer , sindirim kolaylığı sayesinde hazmolma sıkıntısı yaşamaz.Hayvana sağladığı verim artışının yanında sütün yağ ve proteinin artırır dolayısıyla sütün kaliteside artar.Hayvana enerji verir dekardan sağladığı en yüksek besin kaynağı süt verimi ve yemden sağladığı tasarufla yetiştiricisinin yüzünü güldürür.

Hayvanların hayvan pancarından fazla yemesi hayvanlara böbrek ve karaciğer problemi yaşatır.Yedirirken kuru otla dengelenmeli ve geviş getirilen hayvanlara yedirilmelidir.

Çoğunlukla büyükbaş hayvanlar için tercih edilir;koyun ce keçiye yedirilmemelidir.

Hayvan pancarı devlet desteklemesi olan bir bitkidir.Dekar verimi 15-20 ton civarındadır.Yetiştiriciliğinin maliyeti düşüktür yalnız hasat zamanın uzun olması sorundur.

Hayvan Pancarı tohumu fiyatları için firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

Tel: 0322 239 8808 GSM: 0532 266 4041 - 0530 300 5273 - 0555 997 5075


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis