Ot Tipi Teff Grass

Teff grass yem bitkisi kuru ot üretmede seçeneği olmayan bir ot bitkisidir. Teff grass otu ince saplı ve ince yapraklı olduğu için yaz günlerinde 2-3 gün gibi kısa bir sürede kurumaktadır. Balya kuru ot kalitesi mükemmeldir.Teff grass kuru otunda %9-14 ham protein, yeşilinde %15-20 ham protein vardır.

At yetiştiriçiliğinde bilhassa yarış atlarının beslenmesinde teff grass yem bitkisinin yeşil ve kuru otu çok önemlidir. Atların beslenmesinde her ot kullanılamaz.Bilhassa baklagiller atlarda sancı ve şişkinliğe yol açar. Bu durum at yetiştiricilerinin hiç arzu etmediği bir durumdur.Teff grass bitkisini atlar hiç naz etmeden severek yerler. Teff grass yeşil ve kuru otu atlarda kesinlikle bir sıkıntıya yol açmaz.

Amerikada teff grass tiçari ot pazarında yoğun talep görmektedir. Aynı ilgi kısa sürede ülkemizde de oluşaçaktır.

Teff grass tohumunun 2 çeşidi vardır. Biri ot tipi teff grass  ikincisi tahil tipi teff. Tahıl tipi teff tahıl amaçlı insan gıdası olarak ekiir. Tohumları biçerdöverle hasat edilip depolanır. Sonra insan gıdası olarak tüketime sunulur.Ot tipi teff grass ise hayvan yem bitkisi olarak ekilir. Hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamak için kullanılır. Ot tipi teff grass tohumunu Türkiye'ye ilk kez 2008 yılında Torunoğlu Tohumculuk getirttirmiştir. Çiftçilerimizin aldanmaması için teff tahılını yem bitkisi amacıyla satın almamaları gerekir. Türkiye'den sadece ot tipi teff grass Torunoğlu Tohumculukta mevcuttur. Teff grass tohumu satın alırken OECD belgeli orjinal ot tipi olduğundan emin olunuz. Kesinlikle tahıl tipi teff i satın almayınız. 

Teff grass  tohumundan ekmek için çiftcinin hayvan yetiştiricisinin bir çok  sebebleri vardır. Niçin teff grass ekmeli çiftci? Yazın kaliteli yeşil ot bulmak çok zordur. Hem yeşil yedirmek hemkuru ot balyası yapmak için bu bitkiyi ekmek lağzım.Süt ve besi artışı için kaliteli kaba yem  için teff grassa ihtiyaç var. Kaba yem olmadan hayvan yetiştiriciliği yapmak imkansızdır. Ülkemizde kaba yem açığı çok ciddi rakamlara ulaşmıştır.Yem bitkisi üretiminde 1. ürün ve buğday arpa hasatından sonra 2. ürün olarak ekilebilmektedir.Teff grass tohumu bilenen tohumlar içerisinde en küçük olan bitki tohumlarından bir tanesidir.Teff grass tohumu satışı sorgum sudan otu tohumu satışlarını geriletmiştir.Türkiye gündemine taşıdığımız bu bitki çiftciler icin altın değerinde bir yem bitkisidir.

Teff hem yem bitkisi hemde gıda olarak milyonlarca insanı yakından ilgilendirmektedir.Tef bitkisi tohumu gıda sektöründede büyük rağbet görmektedir.Teff tohumunu her zaman firmamızdan temin edebilirsiniz.

Teff grass tek yıllık yazlık bir yem bitkisidir.Teff grass yaz otu olarakta bilinen Afrika kökenli olan bir bitkidir.

Yaz aylarında yetiştirilmesi zor olan hem kaliteli hemde verimli yeşil otu bulma zorluğu  teff grass’la birlikte ortadan kalkacaktır.Hayvanlarınız teff grassla yazları otsuz kalmayacaktır. Fabrika yemlerinin yüksek maliyeti nedeniyle teff grass çiftçilerimize yaz aylarında kurtarıcı rolünü üstlenecektir.

Teff grass arpa ve buğday hasatı döneminde ikinci ürün olarak ekim yapabilirsiniz.Teff grass tohumundan dekara 1 kg ekilir. Nisan’dan Eylül ayına kadar sulu olan arazide yetişen tek yıllık yaz bitkisidir.Susuzluktan ve kuraklıktan etkilenmeyen  teff grass otu erkenci ilkbaharda kurak arazilerde ekildiğinde ilkbahar yağışlarıyla yetişir.İlk biçimi 30-40 günde yapılan teff grass otu sonraki biçimleri 20-25 gün arasında yapabilirsiniz.

Teff grass otunu yılda 3-4 kez biçebilirsiniz.Teff grass dekardan 2 ton üzerinde yeşil ot verirken 700-800 kg kuru ot verir.Teff grass yeşil otunun olduğu kadar kuru otuda çok kalitelidir.Yumuşak bir yapıya sahiptir.

Hayvanlarınız teff grass otunu severek tüketecektir.Teff grass hayvanlarınız için çok kaliteli bir yem bitkisidir.Teff grass yaz otunu büyükbaş,küçükbaş ve atlara rahatlıkla yedirebilirsininiz.Teff grass yaz otu yumuşak bir sahip olduğu için sancıya ve şişkinliğe yol açmaz.

Teff grass yaz otunu hayvanlarınıza yaş ot olarak,kuru olarak, slaj yaparak ya da otlatarak yedirebilirsiniz.Teff grass ile hayvanlarınızda oluşan yüksek verim artışına gözlerinizle göreceksiniz

Detaylı bilgi için iletişim numaralarımızdan firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0322 239 8808 GSM: 0532 266 4041 - 0530 300 5273 - 0555 997 5075

Teff Grass Yem Bitkisi'nin Kuru Ot Besin Değerleri
Kuru Madde (Ton)                           :   4-8

ADF  (Asit Deterjan Fiber)              :  32-38

NDF  (Nötral Deterjan Fiber)           :  53-65

Ham Protein (Kurusunda, %)            :  9-14

Toplam Sindirilebilir Besin Ögeleri :  55-64


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis