Slajlık Mısır Tohumu

Slajlık mısır ekimleri özellikle geçtiğimiz 20 yılda kaba yem üretmek amacıyla yoğun şekilde yapılmaktadır. Ülkemizde Ege ve Marmara'da slajlık mısır yetiştiriciliği daha yoğundur. Ekim zamanı bölgelere göre değişkenlik gösterip Mart- Ağustos arası olarak bilinebilir. Slajlık mısır ekimleri birinci ürün olarak erkenci ilkbaharda , ikinci ürün olarak Temmuz- Ağustos aylarında (buğday-arpa hasadı ardından) olmalıdır. Her torbada 50.000 adet mısır tohumu vardır. Bir dekara 7500-8000 adet tohum  düşmesi gerektiğinden bir torba 6-7 dekar eker. Slajlık mısır tohumundan dekara 2-2.5 kg atılır.

Devlet desteklemesine tabi olan slajlık mısır yetiştiriciliğinin destekleme fiyatları her yıl güncellenmektedir. 2017 yılı desteklemeleri için İl- İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir.

Slajlık mısır tohumu slajlık soya fasulyesi ile beraber ekerek %7 civarı olan protein oranını %17'ye kadar yükseltebilirsiniz. Slajlık soya danesindeki ham protein oranı %42'dir.

Mısır ve soya fasulyesi slajı hayvanlarda yüksek besi ve süt artışı sağlar. Verim artışı %11'in üzerinde olur.

Amerika ve Avrupa'da yetiştiriciliği çok yoğun şekilde yapılan slajlık mısır ve soya fasulyesinin birlikte ekimi hem daha fazla slaj hem daha fazla protein sağlar. Ek olarak proteine ihtiyacı kalmayan hayvanların verimi artar. Bu karışım ile mısır silajından %30 tasarruf edebilirsiniz.

Ekimi: Tarlanın bir bölümüne slajlık mısır bir bölümüne soya fasulyesi ekilmelidir. Tarlanın ayırım oranı %50 mısır - %50 soya veya %70 mısır - %30 soya olabilir. Biçerken slaj makinası bir mısırdan bir soya fasulyesinden alacak römorkun içerisinde karışıp paçal olacaktır. En doğru, en başarılı  ekim bu şekildedir.

Mısır danelerinin hamurdan unlaşmaya geçtiği zaman biçim zamanıdır. Slaj çukuru ya da toprak araziye silaj sıkıştırılır. Oluşturulan silaj tümseği havasız kalması için naylon bir örtüyle kapatılır. Naylonun üzerine ağırlık konularak iyice toprakla örtülür. 45 gün- 2 ay sonra mısır slajı tüketilmeye hazırdır.

Mısır ekme, yetiştirme şansı olmayan çiftçiler için mısır slajı satışları devam etmektedir. Vakumlu torbalar halinde hazırlanan mısır slajı satışta nakliyesinde rahatlık sağlar.Mısır silajı fiyatları her yıl değişkenlik gösterir. Satılık mısır slajı fiyatları her yörede farklıdır.

Hayvan beslenmesinde mısır silajı tüketiminin çok önemli, dikkat edilmesi gereken detayları vardır. Fazla tüketimin hayvanlar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Özellikle sütçü karakterli hayvanlarda döl tutma problemleri, ayak tırnak sağlığında kötüleşme, sindirim zorlukları görülür. Mısır slajı hayvanlarda yağlanma yapar bu da güç doğum, yavru ölümlerine sebep olabilir. Çok fazla mısır slajı tüketmesi hayvan kayıplarına, yavru atmalara kadar birçok zayiat yaşatır. Mısır slajı ile beslerken kuru ot, yeşil ot özellikle çayır mera, reygras otu gibi yem bitkileriyle dengelenmelidir. Keçilere yedirilmesi oldukça sakıncalı, atlara ise asla yedirilmemelidir. Mısır slajından belirli bir miktar verilmeli , yeşil ot tüketiminin hayvan için en sağlıklı besin olduğu unutulmamalıdır.

Slajlık mısır tohumları birinci veya ikinci ürün olarak ekilmektedir. Sertifikalı, ithal, verimi yüksek slajlık mısır tohumu çeşitlerini Torunoğlu Tohumculuk olarak en uygun fiyatlara sunmaktayız.

Bölgenize en uygun slajlık mısır tohumu hangisi, en iyi mısır tohumu hangisi, slajlık mısır tohumu çeşitleri, slajlık mısır tohumu fiyatları, slajlık mısır tohumu yetiştiriciliği, erkenci mısır tohumu hangisi öğrenmek, detaylı bilgi almak ve sipariş vermek için firmamızı arayın. İstediğiniz çeşit ve özellikteki slajlık mısır tohumunu en geç 2 gün içerisinde size ulaştırıyoruz.

Tel: 0322 239 8808 GSM: 0532 266 4041 - 0530 300 5273 - 0555 997 5075

-


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis