04/08/2017
348

Kurbanlık Satışları Başladı. İşte İlk Fiyatlar...

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Adıyaman'da kurbanlık hayvan satışları başladı.

Adıyaman Belediyesi Hayvan Pazarı'nda alıcılarını bekleyen kubanlıkların fiyatlarının geçen yıla göre 100 TL ile 200 TL arttığını söyleyen satıcılar bu yıl kurban fiyatlarının canlı hayvan sayısının düşüklüğünden ve yem ile arpa fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklandığını söyledi. Geçen yıllara göre kurban fiyatlarında artış olduğunu dile getiren kurban satıcıları, "Kurbanlıkların saman ve yem fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ve canlı hayvan sayısının düşük olmasından dolayı fiyatlar yüksek. Geçen yıllarda 600 TL olan kurbanlar bu yıl 750 ile 800 TL arasında satıyor. Şuan küçükbaş hayvanlar 750 TL'den başlayıp bin 500 TL'ye kadar gidiyor" ifadelerini kullandı.

Hayvan Pazarları Yüksek Fiyatlardan Dolayı Durgun
Kütahya'nın Altıntaş, Aslanapa ilçelerinde küçükbaş hayvan satışlarında durgunluk yaşandığı bildirildi.

Geçen yıla göre 2 kat artan küçükbaş hayvan fiyatları bu yıl bölgede bulunan hayvan pazarlarında durgunluk yaşanmasına neden oluyor.

Aslanapa'da koyun yetiştiriciliği yapan Ahmet Berber, "Geçen yıl 700 ile 800 lira arası değişen küçükbaş hayvan fiyatları ,bu yıl 1200 ile 1500 lira arası değişiyor. Büyükbaş kurbanlık hayvanlarda geçen yıl 4 ile 5 bin lira arası olan fiyatlar, aynı kiloda olan hayvanlar için bu yıl 7 ile 8 bin lira arası değişiyor. Bu fiyat artışları bölgede bulunan hayvan pazarlarına da yansıdı. Pazarlar durgun. Kurban bayramına doğru hareketliliğin artmasını ve özellikle canlı kilogram fiyatı 38 lira olan küçükbaş hayvan fiyatının inmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu yıl satışlardan çok umutluyum

Düzce'nin Akçakoca Yeni Mahalle'de kurulan kurban pazarına, büyükbaş kurbanlıklar inmeye başladı.

31 Ağustos tarihinde başlayacak Kurban Bayramı öncesi vatandaşın kurbanlık ihtiyacını karşılayacağı kurbanlık danalar, Yeni Mahalle ile Kapkirli arasındaki alana kurulan Akçakoca Belediyesi kurban pazarına getirilmeye başlandı. Sabaha karşı Mardin'den Akçakoca'ya kurbanlık danaları getiren besici Ali Dursun, kurbanlıkların 15 bin lira ile 7 bin lira arasında satışa çıkarıldığını söyledi. 20 saatlik uzun ve yorucu bir yolculuk yaptıklarını söyleyen Dursun, "Bu yıl satışların geçmiş yıllara göre daha iyi olacağını düşünüyorum. Daha yeni gelmemize rağmen görenler en iyi hayvanı en uygun fiyata almak için şimdiden kurban pazarına gelip danalar bakıyorlar. Bu yıl satışlardan çok umutluyum" dedi.

Basından Alıntıdır.